Organik Bal Nedir ? Nasıl Üretilir ?

Fanus Organik olarak ürettiğimiz ürünlerin tamamı saf ve doğaldır. Ürünlerimizin içinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Ancak organik üretimimiz çok daha detaylı bir süreçten geçiyor.

Şöyle ki Organik balın üretileceği kovanlara boya vurulmuyor, kovanlarda naylon örtü kullanılmıyor.Böylece diğer kovanların aksine, tüm sene boyunca güneşin altında bekleyen kovanlarda zamanla ürüne kimyasal, inorganik maddelerin bulaşmasının önüne geçiliyor. Diğer konvansiyonel üretim yapan kovanların aksine organik kovanlarımızdaki çiviler, teller vb diğer metal aksamların tamamı paslanmaz krom çelik malzemelerden seçiliyor.

Organik balların üretildiği çerçevelerde hiçbir şekilde sanayi mumu (parafin) kullanmıyoruz.Çerçeveler tamamıyla arının kendi ürettiği Organik Mumlarla işleniyor.Arıya hiçbir şekilde (bir takım arı hastalıklarına karşılık) kovanda kalıntı bırakan ilaç vermiyoruz. Birtakım arı hastalıklarıyla kekik yağı, formik asit ve oksalik asit gibi balın içerisinde de doğal olarak bulunan doğal yöntemlerle savaşıyoruz.

Arılarımıza bal verimini arttırması için hiçbir katkı yapmıyoruz, arı doğadan ne getirirse onu şişelerimize dolduruyoruz.
En önemlisi de Organik kovanlarımızın bulunduğu bölge de hiçbir zirai ilaçlama yapılmıyor, suni gübrelemenin yapıldığı zirai alanlar bulunmuyor, arıların su aldığı su kaynaklarında hiçbir kalıntı bulunmayan egzoz gazlarına boğulmuş ana arter yollardan uzak tamamen doğal bir bölgede üretim yapıyoruz.

Organik Ballar Nerede Üretiliyor ?

Organik Ballarımız ağırlıklı olarak Erzurum, Hakkari, Bayburt, Van bölgelerindeki belirlediğimiz bölgelerde üretilmektedir.Bu bölgeleri seçerken yukarıdaki kriterlere uygun 5km çapındaki alanlar seçilmektedir.Çünkü arılar kovana en fazla 5km mesafeden bal getirebilirler.Dolayısıyla 5km yarıçapa sahip temiz bir bölge seçilmesi durumunda arıların içerisinde kalıntı yada suni gübre barındıran bir bitkiden nektar alma şansları kalmayacaktır.

Organik Ballar Nasıl Denetleniyor ?

Fanus Gıda Tarım bakanlığının yetkilendirdiği EKO-TAROrganik Tarım ve Sertifikasyon kuruluşunun denetlemesine tabiidir. Bal üretim zamanında EKO-TAR kontrolörleri arılıkları habersiz olarak gezerek kendi seçtikleri kovanlardan numune alıp bunları akredite laboratuarlara analize yollarlar.

Analiz kriterlerine uygun çıkan ürünler organik sertifikası alır ve işletmeye teslim edilir. Aynı şekilde işletmedeki ürünlerde EKO-TAR tarafından habersiz olarak denetime tabii tutulup şişelenen ürünler laboratuar analizlerine tabii tutulmaktadır.

Organik ballarımızı incelemek için www.organikari.com bal satış sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bebeklere Bal Yedirilir mi ?
Gerçek Bal Donar mı ? Bal neden kristalize olur ?
Viewed
MENÜ
Close

Sepetim

Recently Viewed

Close

Hoşgeldiniz.

Üyeliğiniz var mı?

Close

Ürünler