Gerçek Bal Donar mı ? Bal neden kristalize olur ?

Halk arasında şekerlenmiş bal diye yaygın bir söylem var. Özellikle soğuk aylarda balların kristalize olduğu (şekerlendiği) gözlemlenmiş ve insanlar bu balı tüketmeyerek çöpe atıp şekerli bal damgasını vurmuştur. Böyle balların şekerden üretildiğine inanılır ancak bu yanlıştır. Aksine şekerden üretilen bir bal asla kristalize olmaz. Bunu piyasada şeker / glikoz şurubundan üretilmiş meyve suları, reçeller, tatlandırıcılar, şekerlemeler vb. bir çok gıdanın neden bal gibi kristalize olmadığını sorgulayarak kendiniz de görebilirsiniz.

Nasıl ki saf zeytinyağı zamanla donuyorsa aynı şekilde saf balda sıcaklık değişimine bağlı olarak zamanla kristalize olabilir.

Balın kristalize olması için en uygun sıcaklık 14 C’dir. 10 C’nin altında ve 26 C’nin üstünde kristalizasyon yavaşlar. Bu tamamen fiziksel bir olaydır ve balı tüketmenize engel teşkil etmemektedir. Bazı ballar çok hızlı ve ince tanecikler halinde kristalize olurken bazı ballar daha geç ve kalın tanecikler halinde kristalize olur. Bu durum balın elde edildiği çiçekle alakalıdır ve balın kalitesini etkilemez. Örneğin Çam balları Çiçek ballarına göre daha geç kristalize olurken, Kestane balları ise çok zor kristalize olur.

Bazı tüketicilerimiz kristalize olan ballarını kaynar suyun içerisinde eriterek kullanmaktadırlar ancak bu son derece yanlış bir uygulamadır çünkü 48 C’nin üstündeki sıcaklıklarda balların içerisindeki diastaz enzimi seviyesi hızla düşerek, kanserojen bir madde olan HMF seviyesi de yükselir. Bu da sağlık için yediğiniz balın besin değerlerini yok ettiğiniz ve üstüne balda zararlı maddelerin oluşmasına sebep olduğunuz anlamına gelir.

Dolayısıyla evde balın ısısını 48 C’yi geçirmeden eritebilecek özel bir düzeneğiniz yoksa kristalize olan ballarınızı bu haliyle tüketmenizi tavsiye ederiz.

Organik Bal Nedir ? Nasıl Üretilir ?
Kuymak Tarifi ve Malzemeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Viewed
MENÜ
Close

Sepetim

Recently Viewed

Close

Hoşgeldiniz.

Üyeliğiniz var mı?

Close

Ürünler